İneffa

Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir

Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir?

Aydınlatma, farklı ışık kaynaklarının belli açılarla bir yeri ışıklandırılması amacıyla aydınlığın sağlanması olarak bilinmektedir. Doğal ve yapay ışık kaynaklarının kullanılması aydınlatmanın oluşumunu sağlar. Elektrik kullanımının yaygınlaşması ve elektronik teknolojilerinin hızla gelişmesi yapay aydınlatma alanlarında da yükselme yaşanmasına neden olmuştur.

Aydınlatma teknolojileri, dış mekan aydınlatma ve iç mekan aydınlatma ürünlerinin kullanıldığı sistemli olarak elektrik enerjisini sarf eden ürünler olarak bilinmektedir. Yükse verimlilik ve kalite esasıyla yolların, parkların, bahçelerin, okul, hastane, spor salonu gibi alanların aydınlatılmasında aydınlatma grupları ürünleri tercih edilmektedir. Bunlar kullanıldığı alan ve amaca göre farklı özelliklerde olabilirler.

Aydınlatma Grupları İçinde Neler Vardır?

Aydınlatma grupları arasında birçok elektrik malzemesi ve elektronik ürün bulunmaktadır. Dış mekan için projektörler ile park bahçe armatürleri tercih edilmektedir. Bununla birlikte yol ve cadde armatürleri de bulunmaktadır. Ayrıca cephe armatürleri de şehir içinde kullanılan aydınlatma grupları içinde yer almaktadır. Ayrıca sarkıt armatürler de kapalı mekanlarda lokantalar başta olmak üzere kütüphanelerde de tercih edilmektedir.

Yüksek verimlilik sağlanması adına downlight/spotlight aydınlatma ürünleri iç mekan aydınlatma alanlarında kullanılmaktadır. Bunlarla beraber etanj ile linear/ledbar gibi ürünler de iç mekanlarda tercih edilmektedir. Alışveriş merkezlerinde ya da vitrin ışıklandırmalarında ray spotlar öne çıkarken okul, hastane gibi yüksek kapasiteli alanlarda da paneller kullanılmaktadır. Aydınlatma grupları oldukça fazla ve kullanım alanları da oldukça yaygındır.

Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde birçok aydınlatma grubu kullanılmaktadır. Akıllı sistemler diye tabir edilen ve yüksek verimlilik ve tasarruf da sağlayan birçok ürün elektronik olarak uzaktan kumanda edilmekte ya da temassız bir şekilde sensörler yardımıyla kullanılmaktadır.

Akıllı aydınlatma sistemleri içinde en çok linear-ledbar, projektörler ve armatürler bulunmaktadır. Özellikle yollarda kullanılan armatürler ile park bahçe armatürleri akıllı sistemlerin entegre edildiği aydınlatma elemanları arasında yer almaktadır.

Böylece tasarruflu, kaliteli ve uzun ömürlü bir kullanım meydana gelmektedir. Aydınlatma grupları birçok sistemle entegre edilebilmektedir. Özellikle bilgisayar sistemleri bunun için tercih edilmektedir. Dış mekan aydınlatma ürünlerinin bu şekilde kullanılması uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. İç mekan aydınlatma ürünlerinin akıllı olarak kullanılması da tasarrufu meydana getirmektedir.

Dış Mekan Aydınlatmada Neler Kullanılır?

Aydınlatma grupları iç mekan ve dış mekan kullanımlarına göre şekillenmekte ve farklı özellikler kazanmaktadır. Işık verimliliği, kalitesi, uzun ömürlü olması, ışık şiddeti bakımından yüksek olması gibi özellikler iç ve dış kullanımlara göre değişmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber dış mekan aydınlatma ürünleri de geniş bir yelpazede varlığını sürdürmeye başlamıştır. Projektörler, armatürler, etanj ve spotlar özellikle tercih edilen ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanım alanlarına göre farklı türleri de bulunmaktadır. Park bahçe armatürleri park ve bahçelerde kullanılmaktadır. Otoyol, cadde ve sokaklarda da armatürler kullanılmaktadır.

Alışveriş merkezlerinin de dış mekan olarak kabul edilmesi ve çevre düzenlemelerinin ve iç düzenlemelerinin gerekli aydınlatma gruplarıyla çevrelenmesi dış mekan ürün kullanımından yararlanmayı gerektirmektedir. Bu bakımdan bu merkezlerde rap spotlar ve cephe armatürleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Aydınlatma Grupları Nerelerde Kullanılır?

Aydınlatma grupları hemen her yerde kullanılmaktadır. Dış ve iç mekanlarda çeşitli elektrik elektronik ürünleri olarak kapsamlı ışık verimliliği ve kalitesi sunabilmektedir. Armatürler, projektörler, etanj ürünler ve paneller dış mekanlarda tercih edilen bazı kapsamlı aydınlatma teknolojileri malzemeleri arasında yer almaktadır.

Belediyelerin park ve bahçe düzenlemelerinde kullandıkları park bahçe armatürleri, yollarda ve sokaklarda kullandıkları armatürler de aydınlatma gruplarının ne kadar geniş bir alana yayıldığını göstermektedir.