İneffa

Mekan Aydınlatma Sistemleri Nelerdir

Mekan Aydınlatma Sistemleri Nelerdir?

Elektriğin keşfi ve elektronik teknolojilerinin hızla gelişmesi günümüzde mekan aydınlatma teknolojilerinin de yaygınlaşmasını sağlamıştır. Aydınlatma grupları arasında yer alan elektrik teknolojileri teknik ekipmanları iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Aydınlatma sistemleri, bir yerin ya da mekanın verimli bir şekilde ışıklandırılması adına kullanılan ürünlerin sistemli bir şekilde bağlantılı olmasıdır. Aydınlatma grupları sayesinde iç mekan aydınlatma ve dış mekan aydınlatma ürünleri sıklıkla tercih edilmekte ve gerekli verimli, tasarruflu ışık ihtiyacı giderilmektedir.

Mekan Aydınlatma İçin Neler Kullanılır?

Aydınlatma sistemleri arasında kullanılan ürünler kalite, verimlilik, tasarruf ve mekan özellikleri bakımından farklı çeşitlerde olabilmektedir. Günümüzde ampul, floresan, led oldukça fazla kullanılan ve tasarruf sağlamaya yardımcı olan ekipmanlar içinde yer almaktadır. İç mekan aydınlatma ürünleri arasında downlight ve spotlight ürünler de kullanılmaktadır.

Bu ürünlerin yanı sıra geniş alan mekan aydınlatmasında paneller ve linear-ledbar gibi ürünler de tercih edilmektedir. Spor salonu, stüdyo aydınlatmaları, ev ve iş yeri aydınlatmaları bu ürünlerin sıklıkla tercih edildiği yerlerdir.

İç Mekan Aydınlatma Verimliliği Nasıl Arttırılır?

Aydınlatma grupları içinde kullanılan ürünlerin tercih edilmesinde en önemli olan verimlilik ve tasarruftur. Az enerji ile uzun süre ve yüksek kalitede aydınlatma sağlamak için özellikle iç mekan aydınlatma  ürünleri olarak kapalı ve geniş alanlarda etanj ve ray spotlar da tercih edilmektedir. İş yerleri vitrinleri, atölyeleri, kapalı alan depoları sarkıt armatürler ya da cephe armatürler kullanılarak da aydınlatmada verimliliğin arttırılması adına tercih edilmektedir.

Aydınlatma teknolojilerinde birçok ürünün geniş bir yelpazede sunulması hemen her alanda verimli ve tasarruflu aydınlatma ihtiyacının giderek artmasından ileri gelmektedir. Elektrik ithal edilen bir enerji olduğundan tüketimi de maliyetli olmakta ve bu nedenle tasarruflu ve yüksek verimli ürünler hem iç hem de dış mekanlarda kullanılmaktadır.

Dış Mekan Aydınlatma Sistemleri Nelerdir?

Büyük şehirlerde en önemli husus dış mekan aydınlatma alanında ihtiyacın fazla olmasıdır. Bu ihtiyaca yetebilecek elektrik ve elektronik ürünlerinin tercih edilmesi söz konusu olmaktadır. Park bahçe armatürleri ve projektörler bu bakımdan sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle belediye hizmetlerinde bu ürünler ihalelere konu olan elektrik malzemeleridir. Yine bahçelerde etanj ürünleri de sıklıkla tercih edilmektedir.

Dış mekan aydınlatma ihtiyaç ve sorunlarının bu gibi ürünlerle karşılanması ve devamında verimli, yüksek kaliteli ve ucuz enerji tüketiminin sağlanması tasarrufu da beraberinde getirmektedir. Cephe armatürleri de şehirlerde en çok tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır.

En Çok Kullanılan Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

Elektrik ve elektronik alanında oldukça çok sayıda bulunan malzemeler iç mekan aydınlatma ya da dış mekan aydınlatma olarak ayrılırken kullanılan ürünler de buna göre farklı nitelikler ve özellikler kazanmaktadır. Downlight ya da spotlight kullanımı da buna göre şekillenmektedir. En sık kullanılan ürünler arasında paneller ve linear-ledbar gibi teknik donanımı ve verimliliği yüksek ürünler de bulunmaktadır.

Yüksek güvenlikli olarak projektörler ve etanj olarak bilinen ürünler de aydınlatma alanlarında tercih edilmektedir. Akşam ve gece saatlerinde yollarda, köprülerde, şehir hatlarında, hastanelerde, fabrikalarda bu tarz ürünler kullanılarak gerekli aydınlatma ihtiyaçları en verimli ve yüksek kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Elektrik ve elektronik alanında muhtemel arızaların çok çabuk giderilmesi ve arıza müdahale sürekliliğinin olması da verimli elektrik kullanımını sağlamaktadır. Teknik ekip ve araç takviyesinin yoğun olarak hizmet vermesi ve bu yoğunluk içinde arızaların çok hızlı giderilmesi elektrik enerjileri bakımından oldukça elverişli bir ortam oluşturmaktadır.